dnes je 23.11.2024

Input:

Změny ve zdravotním pojištění od 1. ledna 2023

9.3.2023, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 6 minut

2023.6.2
Změny ve zdravotním pojištění od 1. ledna 2023

Ing. Antonín Daněk

K 1. lednu kalendářního roku přináší legislativní proces tradičně změny i do oblasti zdravotního pojištění. Tyto změny mají přímý vliv na placení pojistného jednotlivými skupinami plátců, kterými jsou ve zdravotním pojištění (mimo státu):

  1. hromadní plátci pojistného, tedy zaměstnavatelé (za sebe a za své zaměstnance),
  2. samoplátci, mezi které řadíme:
    • osoby samostatně výdělečně činné,

    • osoby bez zdanitelných příjmů.

S účinností od 1. ledna 2023 dochází ke změně v platbách u všech skupin plátců pojistného.

Nová rozhodná částka příjmu u vybraných skupin osob - zaměstnanců

Podle nařízení vlády České republiky č. 290/2022 Sb. představuje výše všeobecného vyměřovacího základu za rok 2021 hodnotu 38 294 Kč. Výše přepočítacího koeficientu pro úpravu tohoto všeobecného vyměřovacího základu činí 1,0530. Součinem těchto dvou částek dostaneme po zaokrouhlení na celou korunu nahoru průměrnou mzdu pro rok 2023 ve výši 40 324 Kč.

Pro účely zdravotního pojištění se tímto stanovuje od 1. 1. 2023 částka tzv. započitatelného příjmu na 4 000 Kč.

Doprovodně je tato změna podpořena Sdělením Ministerstva práce a sociálních věcí č. 320/2022 Sb., kde je s účinností od 1. ledna 2023 částka 4 000 Kč stanovena jako rozhodná pro účast zaměstnanců na nemocenském pojištění.

V roce 2023 tak zaměstnavatel plní zákonné povinnosti ve zdravotním pojištění tehdy, pokud příjem činí alespoň 4 000 Kč u:

  1. člena družstva, který není v pracovněprávním vztahu k družstvu, ale vykonává pro družstvo práci (i funkci), za kterou je jím odměňován,
  2. osoby činné na základě dohody o pracovní činnosti, resp. více dohod o pracovní činnosti u jednoho zaměstnavatele,
  3. dobrovolného pracovníka pečovatelské služby.

Plnění povinností zaměstnavatelem

Pro placení pojistného na zdravotní pojištění zaměstnavatelem je důležité, zda se osoba považuje z pohledu zdravotního pojištění za zaměstnance. Osoba je ve zdravotním pojištění zaměstnancem tehdy, pokud jí plynou nebo by měly plynout příjmy ze závislé činnosti zdaňované podle § 6 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen ZDP). Zaměstnání z pohledu zdravotního pojištění vzniká, pokud osoba jako zaměstnanec vykonává pro zaměstnavatele činnost a je-li jí za výkon této činnosti zúčtován příjem zdaňovaný podle § 6 ZDP, mimo zákonných výjimek.

Osoba je ve zdravotním pojištění zaměstnancem a zaměstnání s povinnostmi zaměstnavatele tak v roce 2023 vzniká:

  1. u pracovní smlouvy (a u příjmů z titulu výkonu funkce) při jakékoli výši zúčtovaného příjmu. V této oblasti registrujeme jednu výjimku. Výkon funkce v orgánu družstva se vždy považuje za výkon práce pro družstvo, proto např. z příjmu funkcionáře družstva za vykonanou práci (není-li tento v pracovněprávním vztahu k družstvu) se pojistné odvádí pouze ze zúčtovaného příjmu v částce 4 000 Kč a vyšší;
  2. u dohody o pracovní činnosti při příjmu alespoň 4 000 Kč;
  3. u dohody o provedení práce při příjmu převyšujícím 10 000 Kč.

Příjmy z více dohod o pracovní činnosti nebo dohod o provedení práce u jednoho zaměstnavatele se sčítají jednak pro účel placení pojistného a plnění zákonných povinností zaměstnavatelem, jednak pro řešení pojistného vztahu takto zaměstnané osoby.

Nová hodnota minimální mzdy

Zvýšení minimální mzdy na částku 17 300 Kč návazně ovlivní ve zdravotním pojištění například:

1) Placení pojistného zaměstnavatelem za zaměstnance

Minimálním vyměřovacím základem zaměstnance je minimální mzda. Nedosahuje-li hrubý příjem zaměstnance v příslušném kalendářním měsíci aktuální výše minimální mzdy, případně její poměrné části ve smyslu ustanovení § 3 odst. 9 z. č. 592/1992 Sb., provádí zaměstnavatel příslušný dopočet (a následný doplatek) pojistného do zákonem stanoveného minima.

2) Podmínky v tzv. nekolidujícím zaměstnání

Uchazeč o zaměstnání, který nepobírá podporu v nezaměstnanosti, může současně vykonávat závislou činnost (pracovní poměr, služební poměr, dohoda o pracovní činnosti, nikoli však dohoda o provedení práce), pokud příjem za kalendářní měsíc nepřevýší polovinu minimální mzdy, tj. 8 650 Kč.

Osoby bez zdanitelných příjmů

Za osobu bez zdanitelných příjmů se považuje pojištěnec, který není v rámci příslušného kalendářního měsíce ani jeden den zaměstnán, nepodniká a současně není za něj plátcem pojistného stát. Osoby bez zdanitelných příjmů platí pojistné ve vazbě na vyměřovací základ, kterým je minimální mzda; částka pojistného vždy činí 13,5 % z aktuální výše minimální mzdy.

To znamená, že měsíční platba pojistného osobami bez zdanitelných příjmů představuje od 1. ledna

Nahrávám...
Nahrávám...