Zálohy na pořízení dlouhodobého majetku
Ing. Zdenka Cardová, Ing. Jindřich Carda
Právní úprava:
-
Zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů
-
Vyhláška č. 500/2002 Sb., ve znění pozdějších předpisů
-
§ 6 odst. 7 – Poskytnuté zálohy na dlouhodobý nehmotný majetek
-
§ 7 odst. 9 – Poskytnuté zálohy na dlouhodobý hmotný majetek
-
§ 8 odst. 3 – Poskytnuté zálohy na dlouhodobý finanční majetek
-
Zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů
-
Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů
Popis operace:
Zálohy na pořízení dlouhodobého majetku jsou zvláštní kategorií poskytnutých záloh. Od ostatních se liší účelem svého vynaložení. Jejich oddělené účtování a vykazování vyplývá z požadavků uživatelů účetních výkazů. Prostředky vynaložené na pořízení dlouhodobého majetku lze považovat za prostředky, které jsou v podniku relativně dlouho vázány.
O poskytnutých zálohách na dlouhodobý majetek se účtuje samostatně v účtové skupině 05, jde o:
051 – Poskytnuté zálohy a závdavky na dlouhodobý nehmotný majetek (DNM),
052 – Poskytnuté zálohy a závdavky na dlouhodobý hmotný majetek (DHM),
053 – Poskytnuté zálohy a závdavky na dlouhodobý finanční majetek (DFM).
Občanský zákoník vymezuje:
Záloha
Má se za to, že co dala jedna strana druhé před uzavřením smlouvy, je záloha.
Závdavek
Byl-li ujednán závdavek, vyžaduje se, aby byl odevzdán nejpozději při uzavření smlouvy. Závdavkem se potvrzuje uzavření smlouvy a strana, která jej dala, poskytuje jistotu, že dluh splní.
Nesplní-li se dluh z příčiny na straně toho, kdo dal závdavek, může si druhá strana závdavek ponechat. Dala-li tato strana závdavek, má právo požadovat:
-
aby jí buď bylo vydáno dvojnásobně tolik, anebo
-
aby dlužník dluh splnil, nebo, není-li splnění dluhu již možné,
-
náhradu škody.
Dala-li strana závdavek a bylo-li zároveň ujednáno právo odstoupit od smlouvy, aniž se zvlášť ujednalo odstupné, považuje se závdavek za odstupné. Odstoupí-li od smlouvy strana, která závdavek dala, ztrácí právo na jeho vrácení; odstoupí-li strana, která závdavek přijala, vydá druhé dvojnásobně tolik.
Závdavek je tedy určitou formou zálohy, kterou poskytující strana potvrzuje zájem dluh zaplatit a ze které plynou určité specifické důsledky.
Zálohy a závdavky mohou být krátkodobé i dlouhodobé.
Dlouhodobě poskytnuté zálohy jsou takové zálohy, kdy doba jejich splatnosti je delší než jeden rok; u krátkodobých záloh je jejich splatnost do jednoho roku včetně. Doba splatnosti se posuzuje ve dvou momentech:
K okamžiku uskutečnění účetního případu se dělí zálohy na dlouhodobé a krátkodobé podle sjednané doby splatnosti; k okamžiku sestavení účetní závěrky se dělí zálohy podle zůstatkové doby jejich splatnosti. Vzhledem k tomu, že poskytnuté zálohy na dlouhodobý majetek se v rozvaze nevykazují odděleně v rozlišení na dlouhodobé a krátkodobé, je třeba v příloze v účetní závěrce o jejich splatnosti informovat.
Souvztažnosti:
Na příkladu bude uveden způsob účtování zálohy při pořízení dlouhodobého hmotného majetku v případě plátců DPH.
Analytické účty:
Analytické účty se vytvářejí především podle jednotlivých druhů dlouhodobého majetku, které se právě pořizují, a podle sjednané doby splatnosti. Mohou být utvářeny také např. podle jednotlivých dodavatelů nebo druhových položek (účelu vynaložení) záloh.
Nejčastější chyby:
K záloze na pořízení dlouhodobého majetku nemůže být přistupováno jako k běžné záloze a musíme o ní účtovat v účtové skupině 05. Hrazené částky by měly korespondovat s oceňovacími pravidly platnými pro dlouhodobý majetek a nemělo by se tedy jednat především o budoucí běžné náklady, nýbrž o částky, které budou později zobrazeny na účtech účtové skupiny 04.
Daňové dopady:
Zákon o daních z příjmů pohlíží na závdavek obdobně jako na zálohu.
Poskytnuté zálohy na pořízení dlouhodobého majetku nemají vliv na výši základu daně z příjmů, neboť jde o rozvahovou položku.
S účinností od 1. 7. 2017 bylo…