5.3.6
Vyhledávací strategie v dokumentaci k transferovým cenám
Ing. Michal Jelínek Ph.D.
Vyhledávací strategie je nezbytnou součástí každé dokumentace k transferovým cenám v případě, kdy pracuje s větším počtem zdrojových dat, která je potřeba nějakým způsobem sesbírat a následně třídit. Bezesporu nejčastějším zdrojem dat pro benchmarkové analýzy v dokumentacích k transferovým cenám jsou databáze. Účelem kapitoly vyhledávací strategie je podrobně popsat způsob vyhledání dat, jejich zdroj a postup jejich třízení.
Zdaleka nejužívanější databází pro benchmarkové analýzy je nejen v České republice, ale v celé Evropě databáze AMADEUS. Tu vytváří, spravuje a vlastní nizozemská společnost Bureau Van Dijk, která práva k jejímu využívání prodává daňovým správám a daňovým subjektům z celé Evropy. Databáze AMADEUS obsahuje celou řadu informací o společnostech ze všech evropských států, především ale tři nejzásadnější: finanční ukazatele, předmět podnikání a kapitálovou (ne)závislost. Tyto údaje jsou nezbytné pro nalezení finančních údajů od nezávislých společností na zvoleném segmentu trhu. Nutno doplnit, že databáze AMADEUS je pouze evropskou částí celosvětové databáze ORBIS. V té lze nalézt stejné údaje jako v databázi AMADEUS, ale k dispozici jsou data společností z celého světa. V době přípravy tohoto textu bylo do databáze AMADEUS zařazeno více než 21 mil. společností z Evropy, zatímco v databázi ORBIS bylo přes 275 mil. společností z celého světa.
Jelikož databáze AMADEUS obsahuje informace z rozvah a výkazů zisku a ztráty jednotlivých společností, používá se především pro zjišťování výše ziskovostí v jednotlivých odvětvích trhu. Uplatnění nachází u benchmarkingu s použitím transakční metody čistého rozpětí, kdy jsou transferové ceny testovány nebo nastavovány skrze čisté ziskové rozpětí (ziskovost stanovená na úrovni provozního výsledku hospodaření). Vzhledem k tomu, že databáze AMADEUS neobsahuje kompletní údaje z rozvah a výkazů zisku a ztráty jednotlivých společností, ale pouze jejich nejdůležitější součtové řádky, není s její pomocí možné provádět detailní benchmarkové analýzy, jak by si mnoho praktiků přálo. Ve skutečnosti je databáze AMADEUS rozsahem zveřejňovaných dat velmi omezena a benchmarking s jejím použitím je dnes jak u daňové správy, tak u daňových poradců zúžena na několik málo stále se opakujících ziskových ukazatelů.
Specifické databáze jsou pak používány pro benchmarkové analýzy licenčních poplatků, úrokových sazeb, nájmů nemovitostí a cen v dalších transakcích, jejichž ocenění není možné skrze ziskovost podniku. V případě licenčních poplatků jsou nejvyužívanější databáze RoyaltyStat, RoyaltySource a ktMINE. V těchto databázích lze nalézt tisíce licenčních, franšízových a podobných ujednání ohledně poskytování práv k nehmotnému majetku. Benchmarking úrokových sazeb je velmi specifickou záležitostí, které se…