8.16.5
Úrok z daňového odpočtu
Ing. Zdeněk Burda, Ing. Romana Nováková
Komentář:
Nový § 254a DŘ se snaží řešit problémy, které vznikají v případě, že správce daně nevrátí nadměrný odpočet DPH do 30 dní od uplynutí lhůty pro podání daňového přiznání. Často je zahájen postup k odstranění pochybností a vratka DPH se pak může protáhnout i na několik let. Doposud nebyl daňovému subjektu přiznáván žádný úrok ani v případě, že v rámci postupu k odstranění pochybností byl daňovému subjektu nadměrný odpočet v plné výši přiznán. Smyslem úroku z daňového odpočtu je náhrada škody daňovému subjektu vzniklé z déletrvajícího (více než pět měsíců) prověřování daňového odpočtu tvrzeného daňovým subjektem, jehož důsledkem bylo vrácení tohoto odpočtu se zpožděním.
Nově se přizná, v případě postupu k odstranění pochybností trvajícímu déle než 5 měsíců, úrok ve výši REPO sazby České národní banky zvýšené o 1 %. V současné době je REPO sazba zanedbatelná, úrok tedy reálně činí cca zmíněné 1 %. Podle dikce zákona by pak měl být úrok přiznán až na postupy, které započaly po 1. 1. 2015.
V roce 2017 dochází k úpravě úroku, který daňový subjekt obdrží v případě, že je mu po příliš dlouhé době prověřování vrácen nadměrný odpočet daně z přidané hodnoty. Tato novela byla přijata po setrvalém tlaku ze strany odborné veřejnosti i soudů, které poukazovaly na to, že dosavadní znění zákona neodpovídá pravidlům, které pro tuto oblast vyplývají z judikatury Soudního dvora Evropské unie. Došlo tedy k navýšení úroku z 1 % na 2 % a rozšíření jeho poskytování – kromě dlouhotrvajícího postupu…