dnes je 21.12.2024

Input:

Ukončení činnosti fyzické osoby

28.11.2024, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 12 minut

Ukončení činnosti fyzické osoby

Ing. Martin Veselý

1. ÚVOD, PRÁVNÍ ÚPRAVA

Obsahem tohoto článku je daňový pohled na ukončení činnosti fyzické osoby. Postup při ukončení činnosti právnické osoby je popsán v příslušných textech (Likvidace společnosti - daňové a účetní aspekty, Přeměny společností aj.).

Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů:

  • § 2a odst. 8 písm. c) – ukončení paušálního režimu,

  • § 3 odst. 4 písm. f)podmínky pro vyloučení z předmětu daně při ukončení provozování zemědělské činnosti,

  • § 7 odst. 11možnost podat dodatečné přiznání na nižší daňovou povinnost při opožděných úhradách polhůtních závazků a pojistného,

  • § 23 odst. 8 a odst. 14povinné úpravy základu daně při ukončení nebo přerušení činnosti,

  • § 26 odst. 7 písm. a) bod 3. – uplatnění polovičních daňových odpisů.

Zákon č. 455/1991 Sb., živnostenský zákon:

  • § 31 odst. 11 a 12přerušení činnosti

  • §§ 57, 58ukončení činnosti

Pokyn D-59:

  • komentář k § 23 odst. 8 ZDP

2. ZÁKLADNÍ PRAVIDLA

Při ukončení podnikatelské, případně jiné samostatné činnosti fyzické osoby je nutné mimo jiné vypořádat veškeré daňové záležitosti. Ukončení činnosti je přitom úkon komplexní, proto se zmíníme také o vztahu k živnostenským úřadům a orgánům sociálního zabezpečení.

Přerušení činnosti

Před ukončením činnosti, které má definitivní charakter, by měl podnikatel zvážit přerušení činnosti. To, stejně jako následné pokračování v činnosti, je možné učinit bez větších formalit v souladu s § 31 odst. 11 a 12 ŽZ.

Přerušení činnosti podnikatel oznámí živnostenskému úřadu. Provoz živnosti se pak přerušuje dnem doručení oznámení nebo pozdějším datem uvedeným v oznámení. V době přerušení provozování živnosti se na podnikatele vztahují obecné povinnosti uložené tímto zákonem, nikoli však povinnost splňovat podmínky odborné nebo jiné způsobilosti, pokud jsou pro provozování živnosti vyžadovány. Ustanovení § 31 odst. 11 ŽZ upřesňuje, které další podmínky nemusí být po dobu přerušení živnosti splněny.

Učiní-li podnikatel rozhodnutí pokračovat v provozování živnosti před uplynutím doby, na kterou byla přerušena, učiní tak písemným oznámením živnostenskému úřadu. Počínaje dnem doručení tohoto oznámení živnostenskému úřadu je pak možné v činnosti pokračovat.

Za přerušení činnosti se podle pokynu D-59 k ZDP považují i případy, kdy je poplatník na rodičovské dovolené a nevykonává činnost, a to ani prostřednictvím svých zaměstnanců.

Při úpravě základu daně z příjmů se při přerušení činnosti postupuje obdobně jako při ukončení činnosti. Poplatník ale setrvává v běžném režimu a nečiní úkony směřující k definitivnímu zastavení činnosti.

Výmaz z evidence

S definitivním ukončením podnikatelské nebo jiné samostatné činnosti je spojen výmaz podnikatele z příslušné evidence. Živnostenský zákon upravuje zánik živnostenského oprávnění v §§ 57 a 58 ŽZ. Podnikatel může dobrovolně požádat o ukončení činnosti a zrušení živnostenského oprávnění na příslušném formuláři.

Daňový řád u žádosti o zrušení živnostenského oprávnění nevyžaduje písemný souhlas správce daně s ukončením činnosti.

Oznámení správci daně

Na fyzickou osobu ukončující činnost se vztahuje povinnost předložit správci daně listinu, na jejímž základě došlo k rozhodnutí o zániku živnostenského oprávnění, a to ve lhůtě 15 dnů od jejího doručení (§ 127 odst. 3 DŘ).

Oznámení o ukončení podnikatelské činnosti poplatník učiní i vůči České správě sociálního zabezpečení a příslušné zdravotní pojišťovně, a to buď dopisem, nebo vyplněním tiskopisu Oznámení OSVČ o ukončení výkonu samostatné činnosti.

3. DAŇ Z PŘÍJMŮ

Dopady na daň z příjmů fyzických osob si rozebereme v závislosti na způsobu prokazování výdajů: poplatník vede účetnictví (3.1), daňovou evidenci (3.2), používá paušální výdaje (3.3) nebo je v paušálním režimu (3.4). V kapitole 3.5 si pak popíšeme některé specifičtější situace, které mohou v souvislosti s daní z příjmů nastat.

Úprava se provádí u poplatníků daně z příjmů fyzických osob podle § 23 odst. 8 ZDP v případě ukončení činnosti, ze které plynou příjmy ze samostatné činnosti, a při ukončení nájmu.

Zdaňovacím obdobím fyzické osoby je vždy kalendářní rok. Jinými slovy, není stanovena žádná výjimka pro období, v němž došlo k ukončení činnosti. Poplatník, který ukončuje svoji samostatnou činnost nebo pronájem, musí při stanovení základu daně upravit svůj výsledek hospodaření nebo rozdíl příjmů a výdajů ke dni předcházejícímu ukončení činnosti podle ustanovení § 23 odst. 8 ZDP.

Tyto úpravy musí provádět i fyzické osoby, které svoji samostatnou činnost či nájem neukončí, ale pouze ji v průběhu zdaňovacího období přeruší a nezahájí ji znovu do termínu pro podání daňového přiznání.

Pozůstalost

Shodným způsobem postupuje osoba spravující pozůstalost při skončení řízení o pozůstalosti.

Postup

Účelem úpravy je vyrovnání položek, které měly odlišný průběh výnosů a příjmů, resp. nákladů a výdajů, po dobu podnikání (daňové rezervy, položky časového rozlišení, pohledávky a dluhy v daňové evidenci apod.).

3.1 Poplatník vedoucí účetnictví

Poplatník, který vede účetnictví, upravuje výsledek hospodaření, zvýší dílčí základ daně o tyto položky:

  • zůstatky rezerv na opravu hmotného majetku vytvořené podle zákona o rezervách,

  • zůstatky opravných položek k pohledávkám ("OP") vytvořené podle zákona o rezervách,

  • zůstatky výnosů příštích období,

  • zůstatky výdajů příštích období,

a sníží dílčí základ daně o tyto položky:

  • zůstatky příjmů příštích období,

  • zůstatky nákladů příštích období; nerozpuštěné náklady z titulu finančního leasingu se však zohlední pouze v poměrné výši připadající na dobu do ukončení podnikatelské činnosti či pronájmu.

Pan Jaroslav vede účetnictví a končí s podnikáním k datu 31. 10. 2024. K tomuto datu eviduje následující zůstatky rozvahových účtů:

Text  Částka  Text  Částka 
1. Náklady příštích období - FL  8 000  5. OP daňové  2 000 
2. Náklady příštích období  25 000  6. OP účetní  8 000 
3. Výdaje příštích období  10 000  7. Rezervy na opravy - daňové  15 000 
4. Příjmy příštích období  14 000  8. Rezervy účetní  5 000 

Úprava základu daně podle § 23 odst. 8 ZDP proběhne takto:

ad  1. žádná úprava (zbylá část se vztahuje k období, kdy poplatník již nepodniká)
ad  2. snížení základu daně
ad  3. zvýšení základu daně
ad  4. snížení základu daně (výnos byl již zdaněn, ale inkaso nastane po ukončení činnosti)
ad  5. zvýšení základu daně 1)
ad  6. žádná úprava (tvorba opravné položky neovlivnila základ daně)
ad  7. zvýšení základu daně (rozpuštění rezervy)
ad  8. žádná úprava (tvorba rezervy neovlivnila základ daně)

Výsledkem úprav je snížení základu daně o 12 000 Kč.

1) Nepromlčenou pohledávku je možné daňově odepsat spolu se zrušením opravné položky ve smyslu § 24 odst. 2 písm. y) ZDP.

Zákon uvádí také postup pro zálohy, které mohou upravovat základ daně, jestliže by byly zúčtovány prostřednictvím nákladů a výnosů, pokud o těchto částkách nebylo zároveň účtováno prostřednictvím dohadných položek.

3.2 Poplatník vedoucí daňovou evidenci

Poplatník, který vede evidenci daňovou, zvýší dílčí základ daně o tyto položky:

  • pohledávky evidované k datu ukončení činnosti, které by byly zdanitelným příjmem, ale s výjimkou zaplacených záloh a pohledávek, jejichž odpis představuje daňový výdaj podle § 24 odst. 2 písm. y) ZDP,

  • hodnotu dosud nespotřebovaných zásob,

a sníží dílčí základ daně o tyto položky:

  • dluhy evidované k datu ukončení činnosti (které by byly při úhradě daňovým výdajem) s výjimkou přijatých (a též zaplacených) záloh;

  • dosud neuplatněná úplata finančního leasingu se zohlední pouze v poměrné výši připadající na dobu do ukončení podnikatelské činnosti nebo nájmu.

Paní Jiřina vede daňovou evidenci a končí s podnikáním k datu 31. 10. 2024. K tomuto datu eviduje tyto položky:

Text  Částka  Text  Částka 
1. Neuplatněné nájemné z FL 18 000  5. Pohledávka z titulu
zaplacené zálohy 
2 000 
2. Neuhrazené dluhy 2 000  6. Zásoby  6 000 
3. Závazek (dluh) z přijaté zálohy  10 000  7. Rezervy na opravy - daňové  3 000 
Nahrávám...
Nahrávám...