dnes je 15.1.2025

Input:

Přijímání platebních karet obchodem

1.1.2011, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 4 minuty

5.4.2
Přijímání platebních karet obchodem

Ing. Jana Ištvánfyová

V případě využívání platebních karet pro platby tržeb obchodníkovi je nutné mít na zřeteli následující aspekty:

  • jaký je průměrný měsíční obrat obchodníka a zda má tedy smysl tuto službu využívat. Aby bylo možno tuto službu zavést, musí obchodník dosahovat určitou minimální výši obratu realizovanou prostřednictvím platebních karet. Tuto minimální hranici si určuje každá banka individuálně;

  • v případě, že se obchodník rozhodne přijímat platební karty, nainstaluje banka v jeho obchodě terminál. Za tuto službu si banka může účtovat určitý poplatek za pronájem (je možné si požádat banku o bezplatné poskytnutí této služby, jsou-li tržby, které obchodník realizuje prostřednictvím platebních karet, vyšší než určitý limit);

  • bezhotovostní platba kartou u obchodníka – to znamená platba v obchodě, hotelu, restauraci, čerpací stanici atd. probíhá tak, že obchodník využije údaje uvedené na platební kartě předložené zákazníkem k vyhotovení prodejního dokladu s těmito údaji a s částkou k zaplacení. Zákazník pak svým podpisem stvrdí souhlas s transakcí a tím i s přeúčtováním uvedené částky na účet obchodníka. Údaje o transakci předá obchodník bance, s níž má uzavřenou smlouvu. Ta zajistí převod peněz na účet obchodníka.

Smlouva mezi bankou a obchodníkem

K akceptování platební karty obchodníkem musí mít uzavřenu smlouvu s bankou, která mu umožní karty přijímat k placení.

Důležitou součástí smlouvy, kterou uzavírá banka s obchodníkem, je výše provize (poplatek), kterou obchodník zaplatí z každé transakce (tedy z každé platby, která je placena kartou). Výši provize určuje banka, případně je stanovena na základě jednání banky s obchodníkem. Kolik bude nakonec obchodník platit, závisí na několika aspektech – např. na velikosti obchodu, na jeho obratu, na typu zboží nebo služby apod.

Provize se pohybuje v rozmezí 2–7 % z každého prodeje na kartu. Obchodníkům se často zdá, že je tato provize velká, pak je samozřejmě na zvážení, jaké výhody a nevýhody danému subjektu tento způsob placení přináší.

Platba kartou v obchodním místě

Obchodník nesmí stanovit žádný limit, od kterého bude ve svém obchodě přijímat k platbám karty. Obchodník je povinen přijmout od zákazníka platnou kartu za stejných podmínek jako při platbě v hotovosti. To znamená, že zákazník platící platební kartou by měl zaplatit stejně jako zákazník platící hotově. Rozhodně nesmí docházet k žádné diskriminaci zákazníků platících platební kartou. Realita je však mnohdy jiná vzhledem k velkým provizím bank.

Akceptace karet lze rozdělit do několika následujících kroků:

  • kontrola karty,

  • autorizace,

  • vyhotovení prodejního dokladu,

  • předání údajů o transakci bance.

Dále následuje zpracování transakce bankou a proplacení na účet

Nahrávám...
Nahrávám...