dnes je 22.12.2024

Input:

Poskytnutí motivačního příspěvku žákovi nebo studentovi

1.7.2019, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 12 minut

2019.7.2
Poskytnutí motivačního příspěvku žákovi nebo studentovi

Ing. Ivan Macháček

K možnostem, jak může získat zaměstnavatel kvalifikované pracovníky, patří i poskytnutí motivačního příspěvku žákovi nebo studentovi střední nebo vysoké školy. Zaměstnavatel se smluvně dohodne se žákem nebo studentem střední nebo vysoké školy, že po ukončení studia nastoupí k zaměstnavateli do pracovního poměru a zaměstnavatel mu na základě smluvního vztahu poskytne v průběhu studia motivační příspěvek. Občanský zákoník umožňuje uzavření smlouvy o smlouvě budoucí anebo uzavření tzv. nepojmenované smlouvy dle § 1746 odst. 2 NOZ, občanského zákoníku. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy zveřejnilo dne 6. 11. 2015 Doporučení k zabezpečení jednotného postupu při uzavírání smluvního vztahu mezi zaměstnavatelem a žákem střední školy nebo studentem vysoké školy, kteří se připravují pro potřeby konkrétního zaměstnavatele. Toto Doporučení obsahuje vzory dohod o poskytnutí motivačního příspěvku pro nezletilé i zletilé žáky a studenty, a také postup při uzavírání smluvního vztahu mezi zaměstnavatelem a žákem nebo studentem.

Zdanění motivačního příspěvku u žáka a studenta

Za příjmy ze závislé činnosti se podle § 6 odst. 1 písm. d) ZDP považují rovněž příjmy plynoucí v souvislosti s budoucím výkonem činnosti, ze které plynou příjmy ze závislé činnosti. Mezi tyto příjmy můžeme zařadit i motivační příspěvek. Takže motivační příspěvek je u studenta zdaněn jako příjem ze závislé činnosti a postup zdanění závisí na tom, zda student učiní nebo neučení u zaměstnavatele prohlášení k dani.

Pokud student učiní u zaměstnavatele prohlášení k dani podle § 38k odst. 4 ZDP, srazí zaměstnavatel z příjmu (z poskytnutého motivačního příspěvku) zálohu na daň ve výši 15 %, přičemž od této zálohy odečte měsíční základní slevu na dani na poplatníka a měsíční slevu na studenta podle § 35ba odst. 1 ZDP. Vzhledem k tomu, že měsíční sleva na dani na poplatníka činí 2 070 Kč a měsíční sleva na studenta činí 335 Kč, pak u běžné výše poskytovaných motivačních příspěvků bude výsledná měsíční záloha na daň u studenta nulová. Po skončení kalendářního roku může student požádat písemně zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování záloh a daňového zvýhodnění, a to nejpozději do 15. února po uplynutí zdaňovacího období. Podmínkou je splnění podmínek pro roční zúčtování, které jsou uvedeny v § 38ch odst. 1 ZDP. I v případě, že student pobíral motivační příspěvek jen po část kalendářního roku, provede při ročním zúčtování záloh plátce odečet roční základní slevy na dani na poplatníka ve výši 24 840 Kč a roční slevy na studenta 4 020 Kč při splnění podmínky uvedené v § 35ba odst. 1 písm. f) ZDP.

Plátce daně, u kterého student neučinil na příslušné zdaňovací období prohlášení k dani podle § 38k odst. 4 ZDP, při výpočtu měsíční zálohy na daň ze závislé činnosti nepřihlédne k žádné měsíční slevě na dani podle § 35ba ZDP. Pokud motivační příspěvek je poskytnut do výše 2 500 Kč, bude podléhat podle § 6 odst. 4 písm. b) ZDP zdanění daní vybíranou srážkou podle zvláštní sazby daně (15 %). Nad tuto výši bude poskytnutý motivační příspěvek zdaněn zálohovou daní 15 %, a student pak po skončení zdaňovacího období podá přiznání k dani z příjmů, ve kterém může uplatnit veškeré slevy na dani.

Pojistné řešení motivačního příspěvku u budoucího zaměstnance

I když je student, který obdrží motivační příspěvek, považován z hlediska ZDP za zaměstnance ve smyslu § 6 odst. 2 ZDP, nebude ze zdanitelného motivačního příspěvku odváděno pojistné na sociální a zdravotní pojištění. Vyplývá to jednak:

  • z § 3 odst. 1 písm. b) zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení, kde se uvádí, že poplatníky pojistného jsou zaměstnanci v pracovním poměru, zaměstnanci činní na základě dohody o pracovní činnosti a zaměstnanci činní na základě dohody o provedení práce

  • a dále z § 8 odst. 1 písm. a) zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, kde se říká, že povinnost platit pojistné vzniká pojištěnci dnem nástupu zaměstnance do zaměstnání.

Pokud však poskytne zaměstnavatel studentovi motivační příspěvek a student je současně u zaměstnavatele v zaměstnání, které zakládá účast na nemocenském a důchodovém pojištění, pak motivační příspěvek vchází do vyměřovacího základu zaměstnance pro odvod pojistného na sociální pojištění. Důležité je posouzení, zda je motivační příspěvek poskytován studentovi v souvislosti s jeho stávajícím pracovněprávním vztahem (pracovní poměr, dohoda o provedení práce) anebo poskytování motivačního příspěvku s pracovněprávním vztahem nesouvisí.

Kdy je motivační příspěvek daňovým výdajem u zaměstnavatele?

Daňové řešení poskytnutí motivačního příspěvku u zaměstnavatele vyplývá z § 24 odst. 2 písm. zu) ZDP. V tomto ustanovení se uvádí, že daňově uznatelným výdajem je motivační příspěvek poskytnutý na základě smluvního vztahu žákovi nebo studentovi připravujícímu se pro poplatníka na výkon profese, a to do výše 5 000 Kč měsíčně. Pokud jde o studenta vysoké školy, jedná se o částku do výše 10 000 Kč měsíčně. Toto znění zákona se vztahuje jak na zaměstnavatele, který je právnickou osobou, tak na zaměstnavatele, který je fyzickou osobou.

Motivačním příspěvkem se pro účely daňově uznatelných výdajů zaměstnavatele rozumí:

  • stipendium,

  • příspěvek na stravování, ubytování, vzdělávání ve vzdělávacích zařízeních související s budoucím výkonem profese,

  • příspěvek na jízdné v prostředcích hromadné dopravy do místa vzdělávání,

  • příspěvek na pořízení osobních ochranných prostředků a pomůcek poskytovaných nad rámec zvláštních právních předpisů.

V zákonu o daních z příjmů není v souvislosti s poskytováním motivačního příspěvku stanovena:

  • délka poskytování motivačního příspěvku žákovi nebo studentovi,

  • doba, na kterou žák nebo student setrvá po ukončení studia u zaměstnavatele,

  • ani typ pracovního poměru, který po skončení studia uzavře se zaměstnavatelem.

To vše by mělo být uvedeno v příslušné smlouvě uzavřené mezi žákem nebo studentem a zaměstnavatelem v souvislosti s poskytováním motivačního příspěvku.

V případě, že žák nebo student po ukončení studia z různých důvodů nenastoupí k zaměstnavateli a neuzavře s ním pracovní poměr, bude se na straně žáka nebo studenta jednat o nesplnění smlouvy. Vzhledem k tomu, že zákon o daních z příjmů neřeší otázku porušení smlouvy u žáka nebo studenta, je pro zaměstnavatele možností dohodnout sankci za porušení podmínek smlouvy již v rámci uzavřené smlouvy. Občanskoprávní otázkou je pak následné vymáhání vyplaceného motivačního příspěvku zaměstnavatelem po studentovi z důvodu porušení smlouvy. Vymožená částka bude u zaměstnavatele následně jeho zdanitelným příjmem.

Příklad 1.

Zaměstnavatel uzavře v lednu 2019 dohodu o budoucím pracovním poměru se studentem vysoké školy, ve které se zaváže po dobu studia poskytovat od 1. 1. 2019 studentovi motivační příspěvek ve výši 7 000 Kč měsíčně. Jedná se o stipendium a příspěvek na ubytování a stravování studenta a na jízdné do místa vzdělávání. Student se v dohodě zaváže uzavřít se zaměstnavatelem pracovní poměr po skončení vysoké školy a setrvat v něm alespoň 3 roky. Student učiní u zaměstnavatele prohlášení k dani, přičemž nevykonává žádnou výdělečnou činnost.

U studenta je výše motivačního příspěvku 7 000 Kč zdanitelným příjmem, podléhající měsíční záloze na daň z příjmů ve výši 7 000 Kč x 0,15 = 1 050 Kč. Od této zálohy na daň lze odečíst měsíční slevu na poplatníka 2 070 Kč a měsíční slevu na studenta 335 Kč, takže výsledná záloha na daň z příjmů se rovná nule. U zaměstnavatele je celá výše poskytnutého motivačního příspěvku za kalendářní rok 7 000 Kč x 12 měsíců = 84 000 Kč daňově uznatelným výdajem.

Příklad 2.

Zaměstnavatel se smluvně dohodl v říjnu 2018 se studentem prvního ročníku magisterského studia soukromé vysoké školy, že se student tímto studiem připravuje na výkon profese u zaměstnavatele. Zaměstnavatel se zavázal poskytovat od 1. 11. 2018 do ukončení vysoké školy studentovi motivační příspěvek ve výši 11 500 Kč měsíčně. Jedná se o stipendium a příspěvek na ubytování a stravování studenta, na školné a na jízdné autobusem z místa bydliště do místa vzdělávání. Student se ve smlouvě zavázal uzavřít se zaměstnavatelem pracovní poměr po skončení vysoké školy a setrvat v něm alespoň 3 roky. Student neučiní u zaměstnavatele prohlášení k dani.

U studenta je výše motivačního příspěvku 11 500 Kč zdanitelným příjmem ze závislé činnosti. Protože student neučinil prohlášení

Nahrávám...
Nahrávám...