dnes je 21.12.2024

Input:

Peněžitý a nepeněžitý příspěvek na stravování

4.2.2024, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 6 minut

3.3.3
Peněžitý a nepeněžitý příspěvek na stravování

Ing. Olga Krchovová

Zaměstnavatelé mají tři možnosti, jak svým zaměstnancům mohou z pohledu ZDP přispívat na stravování:

  1. zajištění stravování prostřednictvím jiných subjektů (včetně poskytování stravenek nebo elektronických stravovacích karet),
  2. v rámci stravování zajišťovaného provozováním vlastního stravovacího zařízení,
  3. poskytnutím peněžního příspěvku na stravování.

V ZDP jsou všechny možnosti obecně označovány jako "příspěvek na stravování".

Do konce roku 2023

Hodnota stravování, resp. stravování poskytované jako nepeněžní plnění ke spotřebě na pracovišti zaměstnance nebo v rámci stravování zajišťovaného prostřednictvím jiného subjektu (tj. i formou tzv. stravenek), představovala do konce roku 2023 na straně zaměstnance osvobozený příjem v plném rozsahu. Nehledělo se na hodnotu příspěvku, zdroj financování (např. fond kulturních a sociálních potřeb nebo sociální fond), poplatky za distribuci nebo na to, zda je zaměstnanci toto plnění poskytováno za úplatu, která je nižší než jeho nominální hodnota, nebo je poskytováno bezplatně. Ve vztahu k osvobození těchto příspěvků na stravování zaměstnance se postupovalo rozdílně než v případě příspěvku na stravování poskytovaného formou peněžitého příspěvku na stravování (zavedeného v roce 2021), jehož osvobození je limitováno do výše 70 % horní hranice stravného, které lze poskytnout zaměstnancům odměňovaným platem při pracovní cestě trvající 5 až 12 hodin.

Od roku 2024

Za účelem sjednocení přístupu se na straně zaměstnance od roku 2024 omezuje osvobození všech těchto příspěvků na stravování poskytovaných zaměstnavatelem 70% hranicí stravného, které lze poskytnout zaměstnancům odměňovaným platem při pracovní cestě trvající 5 až 12 hodin. V roce 2024 tak hodnota, která je osvobozena, činí 116,20 Kč (tj. 70 % ze 166 Kč dle vyhlášky č. 398/2023 Sb.). Jakékoliv plnění zaměstnavatele nad tento limit podléhá dani z příjmů ze závislé činnosti a vstupuje do vyměřovacích základů pro odvod pojistného. Zaměstnavatel může do daňových nákladů zahrnout vyplacený peněžitý příspěvek na stravování zaměstnanců v plné výši (limit pro možnost daňového uplatnění není stanoven), pokud zaměstnanec odpracuje v daném dni alespoň 3 hodiny (podmínka platná též pro nepeněžní plnění).

Další příspěvek na stravování v rámci směny nebo jednoho kalendářního dne (nemá-li zaměstnanec práci rozvrženou na směny) je osvobozen za podmínky, že zaměstnanec během tohoto kalendářního dne či směny vykonává práci alespoň po dobu 11 hodin.

Příspěvek na stravování není osvobozen, pokud zaměstnanci v průběhu směny/kalendářního dne vznikne nárok na stravné v rámci cestovních náhrad.

Na straně zaměstnavatele je daňová uznatelnost výdajů na příspěvky na stravování nově posuzována podle § 24 odst. 2 písm. j) bodu 4 ZDP, tj. daňově uznatelnými budou veškeré výdaje vynaložené na naplnění práv zaměstnanců týkajících se jejich pracovních a sociálních podmínek (tedy i stravování), která vyplývají z kolektivní smlouvy, vnitřního předpisu zaměstnavatele nebo smlouvy uzavřené se zaměstnancem.

Příklad 1 – peněžitý příspěvek na stravování (stravenkový paušál)

Zaměstnavatel přispívá zaměstnancům na jídlo částkou ve výši 100 Kč na den.

Peněžitý příspěvek zaměstnanci 100 Kč na den nepřesahuje 70 % horní hranice stravného, které lze poskytovat zaměstnancům odměňovaným platem při pracovní cestě trvající 5 až 12 hodin (116,20 Kč od 1. 1. 2024), bude tedy u zaměstnance od daně z příjmů osvobozen a nebude ani součástí vyměřovacích základů pro odvod zdravotního pojištění a pojistného na sociální zabezpečení.

Příklad 2 – příspěvek v nepeněžní formě

Zaměstnavatel poskytuje zaměstnancům stravenky v hodnotě 100 Kč a na každou stravenku přispívá částkou ve výši 40 Kč.

Rok 2023

Zaměstnanec hradí 60 Kč, příspěvek zaměstnavatele ve výši 40 Kč je nepeněžním plněním ve formě příspěvku na stravování, které je od daně osvobozeno. Z tohoto důvodu se také neplatí zdravotní pojištění a pojistné na sociální zabezpečení. Příspěvek zaměstnavatele je daňově účinným nákladem, protože nepřekročil 55 % hodnoty stravenky a současně nepřekročil 70 % horní hranice stravného zaměstnance odměňovaného platem při pracovní cestě 5 až 12 hodin pro rok 2023 (107,10 Kč).

Rok 2024

Příspěvek zaměstnavatele ve výši 40 Kč nepřekračuje 70 % horní hranice stravného zaměstnance odměňovaného platem při pracovní cestě 5 až 12 hodin pro rok 2024 (116,20 Kč), je tedy na straně zaměstnance

Nahrávám...
Nahrávám...