dnes je 23.11.2024

Input:

Goodwill

2.3.2022, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 6 minut

Goodwill

Ing. Jiří Šperl

Goodwill je definován v účetních předpisech jako jedna ze složek nehmotného majetku. Fakticky jde o pojem, který před rokem 2003 spadal do opravné položky k nabytému majetku, která již není v účetních předpisech definována, ale rozpadla se do dvou samostatných položek. Jednou z nich je právě goodwill  spadající do dlouhodobého nehmotného majetku a druhou je oceňovací rozdíl k nabytému majetku, který spadá od roku 2003 do dlouhodobého hmotného majetku (blíže k němu viz text Oceňovací rozdíl k nabytému majetku).

Goodwill se v účetnictví objeví v případě, kdy účetní jednotka nabývá obchodní závod (dle dřívější terminologie podnik) nebo jeho část zejména koupí, vkladem či oceněním majetku a závazků v rámci přeměn obchodní korporace (s výjimkou změny právní formy) v případě, že dochází k individuálnímu přecenění jednotlivých složek majetku. Od roku 2004 je zahrnování goodwillu do základu daně řešeno v zákoně o daních z příjmů samostatně a účetní postup se nepoužije.

Právní úprava

  • zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů (dále ZDP)

    • - zahrnování hodnoty goodwillu do základu daně je upraveno v § 23 odst. 15 ZDP a je obdobné jako pro oceňovací rozdíl při koupi obchodního závodu nebo jeho části
    • - § 25 odst. 1 písm. zi) ZDP vylučuje z daňově uznatelných nákladů hodnotu kladného goodwillu, pokud byl nabyt vkladem nebo přeměnou
    • - § 23 odst. 3 písm. c) ZDP bod 5 umožňuje z výnosů vyloučit hodnotu záporného goodwillu, pokud se jedná o nabytí vkladem nebo přeměnou
  • prováděcí vyhláška k zákonu o účetnictví č. 500/2002 Sb. (dále PVZÚ)

    • - § 6 odst. 1 PVZÚ definuje obsah položky rozvahy B.I – Dlouhodobý nehmotný majetek
    • - § 6 odst. 3 písm. c) PVZÚ definuje způsob stanovení goodwillu a jeho účetní odpisování

Goodwill – definice

Goodwillem se pro účely účetních předpisů rozumí kladný nebo záporný (dříve známější jako tzv. badwill) rozdíl mezi oceněním obchodního závodu nebo jeho části ve smyslu zákona o obchodních korporacích (zákon č. 90/2012 Sb.), nabytého zejména koupí, vkladem nebo oceněním majetku a závazků v rámci přeměn obchodní korporace (společnosti), s výjimkou změny právní formy, a souhrnem jeho individuálně přeceněných složek majetku sníženým o převzaté závazky.

Obdobně je goodwill definován v zákoně o daních z příjmů s tím, že ZDP rozlišuje:

  • goodwill nabytý koupí a

  • goodwill nabytý vkladem nebo přeměnou.

Při stanovení goodwillu se tedy nevychází z účetní hodnoty majetku u prodávajícího (v případě koupě), vkládajícího (při vkladu obchodního závodu či jeho části) či zanikající korporace (při přeměně), ale jednotlivé složky majetku je nutno individuálně přecenit.

Goodwill vzniká u nabyvatele obchodního závodu či jeho části.

Kladný a záporný goodwill

Je-li rozdíl mezi oceněním obchodního závodu nebo jeho části a souhrnem jeho individuálně přeceněných složek majetku sníženým o převzaté závazky kladný, odpisuje se podle účetních předpisů do nákladů. V opačném případě, tedy je-li rozdíl záporný, se odpisuje do výnosů.

My se budeme zabývat goodwillem a jeho odpisy do nákladů z hlediska daňové uznatelnosti těchto odpisů.

Ocenění v účetnictví nabyvatele

Jednotlivé složky majetku a závazků nabytého obchodního závodu či jeho části se v účetnictví nabyvatele ocení s ohledem na jejich reálnou hodnotu a v tomto ocenění se u nabyvatele zaúčtují.

Hodnota goodwillu je pak prostým matematickým propočtem podle následujícího vzorce:

ocenění (části) obchodního závodu – (součet přeceněných hodnot složek majetku – závazky) = goodwill

Pro goodwill jako nehmotný majetek není účetními předpisy stanovena žádná hodnotová hranice, tedy o goodwillu se účtuje vždy, pokud výsledkem uvedeného výpočtu není nula.

ZDP však v případě goodwillu nepřebírá účetní postup a pro goodwill nabytý koupí uvádí v § 23 odst. 15 ZDP speciální postup jeho zahrnování do nákladů či výnosů.

Poplatník zakoupil část obchodního závodu.

Sjednaná cena je 5 000 000 Kč.

Stanovení goodwillu

Majetek je individuálně přeceněn takto:

Stavba  1 300 000 Kč 
Dlouhodobý majetek  1 500 000 Kč 
Zásoby   800 000 Kč 
Pohledávky  100 000 Kč 
Celkem majetek  3 700 000 Kč 
Závazky  300 000 Kč 

Goodwill bude tedy 5 000 000 – (3 700 000 – 300 000) = 1 600 000 Kč.

Změna kupní ceny

Případná následná změna výše kupní ceny se již do ocenění jednotlivých složek majetku nepromítne, ale o vzniklý rozdíl se upraví hodnota goodwillu.

Pokud by tedy byla v předchozím případě snížena kupní cena

Nahrávám...
Nahrávám...