dnes je 22.12.2024

Input:

§ 26 ZDP

9.3.2021, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 27 minut

3.1.3.9.1
§ 26 ZDP

Ing. Miloš Hovorka

Úplné znění

Ustanovení související k § 26 odst. 1 ZDP

  • Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů (ZDP)

    • - § 24 odst. 2 písm. a) – Uznání odpisů hmotného majetku jako daňového výdaje (nákladu)
    • - § 26 odst. 3 – Jiný majetek jako hmotný majetek
    • - § 26 odst. 9 – Co se rozumí pěstitelskými celky trvalých porostů s dobou plodnosti delší než 3 roky
    • - § 27 – Hmotný majetek vyloučený z odpisování
    • - § 30 – Pravidla pro zatřídění hmotného majetku do odpisových skupin, minimální doba odpisování podle odpisových skupin, časové odpisování, kdo pokračuje v odpisování
    • - § 30a – Mimořádné odpisy
    • - § 30b – Odpisy hmotného majetku využívaného k výrobě elektřiny ze slunečního záření
    • - § 31 – Rovnoměrné odpisování
    • - § 32 – Zrychlené odpisování
    • - Body 13 až 15 Přechodných ustanovení zákona č. 609/2020 Sb.
Komentář

Komentář k § 26 odst. 1 ZDP

Odpisy hmotného majetku jsou podle § 24 odst. 2 písm. a) ZDP důležitým výdajem na zajištění příjmů a stanoví se (až na výjimku v § 27 ZDP – hmotný majetek vyloučený z odpisování) z hmotného majetku podle § 30, § 30a, § 30b, § 31 nebo § 32 ZDP. Proto je důležitá definice toho, co se pro účely zákona hmotným majetkem rozumí.

Ustanovení související k § 26 odst. 2 písm. a) ZDP

  • Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů (ZDP)

    • - § 29 – Vstupní cena hmotného majetku
  • Pokyn Generálního finančního ředitelství D–22 k jednotnému postupu při uplatňování některých ustanovení zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů – ustanovení k § 26 ZDP a příloze č. 1 k zákonu

Komentář

Komentář k § 26 odst. 2 písm. a) ZDP

Hmotným majetkem se pro účely tohoto zákona rozumí samostatné hmotné movité věci, jejichž vstupní cena (§ 29 ZDP) je vyšší než 80 000 Kč a mají provozně-technické funkce delší než jeden rok (všechny 3 podmínky musí být splněny).

Zákon přesně nestanovuje, co se samostatnou hmotnou movitou věcí rozumí.

Po provedení jazykového rozboru se dá shrnout, že samostatná hmotná movitá věc je pořízená hmotná movitá věc, kterou se poplatník rozhodl nezařadit do souboru hmotných movitých věcí. "Samostatnost" hmotné movité věci plyne tedy z toho, že:

  • hmotná movitá věc byla jako samostatná pořízena – je uvedena položkově například na faktuře a to i s příslušnou cenou za ní (např. na jedné faktuře počítač se samostatnou cenou, monitor se samostatnou cenou) a

  • poplatník se na základě své svobodné volby rozhodl tuto hmotnou movitou věc nezařadit do souboru hmotných movitých věcí.

K vymezení pojmu samostatná hmotná movitá věc se vyjadřuje pouze částečně poslední část textu odstavce 2 a vyplývá z ní to, že za samostatné hmotné movité věci se považují také výrobní zařízení, jakož i zařízení a předměty sloužící k provozování služeb (výkonů) a účelová zařízení a předměty, která s budovou nebo stavbou netvoří jeden funkční celek, i když jsou s ní pevně spojeny.

Příklady takovýchto samostatných hmotných movitých věcí jsou uvedeny v pokynu GFŘ D–22, kde je také uvedeno, jaké technické vybavení stavebních děl je nedílnou součástí stavebních děl, a tudíž nemůže být považováno za samostatnou hmotnou movitou věc. Například za samostatnou hmotnou movitou věc se podle tohoto pokynu považují přístroje a zařízení pro klimatizaci a vzduchotechniku a to přesto, že jsou s budovou nebo stavbou pevně spojeny a za nedílnou součást stavebních děl se považují vnitřní rozvody vzduchu (klimatizace a vzduchotechnika). To platí samozřejmě za předpokladu, že přístroje a zařízení pro klimatizaci a vzduchotechniku netvoří s budovou jeden funkční celek. Pokud by ho tvořily, byly by i ony nedílnou součástí budovy.

Hmotným majetkem se pro účely tohoto zákona také rozumí soubory hmotných movitých věcí se samostatným technickoekonomickým určením, jejichž vstupní cena (§ 29 ZDP) je vyšší než 80 000 Kč a mají provozně-technické funkce delší než jeden rok (všechny 3 podmínky musí být splněny). Podle poslední části textu odstavce 2 se souborem hmotných movitých věcí se samostatným technickoekonomickým určením rozumí dílčí část výrobního či jiného celku (je zde také stanoveno, jak ho evidovat, a že se zařazuje do odpisové skupiny podle hlavního funkčního předmětu).

O tom, zda bude vytvářen z hmotných movitých věcí soubor hmotných movitých věcí se samostatným technickoekonomickým určením nebo ne, rozhoduje poplatník. Určitý majetek je však třeba evidovat jako soubor hmotných movitých věcí se samostatným technickoekonomickým určením vždy (např. lešení), protože jeho jednotlivé komponenty (lešenářské trubky, spojky) nesplňují podmínky existence samostatné hmotné movité věci a teprve jejich kompletace umožní jejich provozně-technickou funkci.

S účinností od 1. ledna 2015 se novelou ZDP danou zákonem č. 267/2014 Sb. ve výše uvedeném textu doplňuje identifikace samostatných movitých věcí nebo jejich souborů, které jsou součástí vymezení hmotného majetku podle zákona o daních z příjmů, a to tak, aby byla zajištěna žádoucí vazba na vymezení těchto věcí podle předpisů upravujících účetnictví, které slovo "hmotné" obsahují, a také z důvodu, že nový občanský zákoník v § 496 NOZ nově rozlišuje mezi věci hmotnou a nehmotnou.

Zákonem č. 609/2020 Sb., se s účinností od 1. ledna 2021 v § 26 odst. 2 písm. a) ZDP částka "40 000 Kč" nahrazuje částkou "80 000 Kč".

Dochází tak ke zvýšení limitu vstupní ceny u hmotného majetku v písm. a) na dvojnásobek.

V tomto zákoně jsou 3 přechodná ustanovení (body 13, 14 a 15) stanovující, kdy tato změna platí (platí na hmotný majetek pořízený ode dne 1. ledna 2021), kdy je možné tuto změnu volitelně použít a to již od 1. ledna 2020 (lze, a není to povinnost, ji použít na hmotný majetek pořízený od 1. ledna 2020) a kdy se tato změna nepoužije (nepoužije se na hmotný majetek pořízený přede dnem 1. ledna 2021).

Pozor na to, že v návaznosti na změnu výše uvedeného limitu ze 40 000 Kč na 80 000 Kč je u účetních jednotek třeba (v souladu s účetními předpisy) pamatovat ve vnitřních účetních předpisech i na změnu u ocenění dlouhodobého hmotného majetku.

Upozornění na možné chyby

Upozornění na možné chyby

U zařízení nebo předmětů pevně spojených se stavbou poplatník postupoval v rozporu s pokynem GFŘ D–22 (ať už z neznalosti pokynu nebo jeho chybné interpretace). Doporučuje se v těchto případech pokynu držet, protože správci daně podle něho (až na možné výjimky) v těchto případech postupují.

Neopomenout, že v pokynu GFŘ D–22 je stanoveno, že u souboru hmotných movitých věcí se vstupní cena stanoví jako součet cen jednotlivých věcí; přitom jednotlivé věci souboru mohou mít cenu i nižší než je minimální vstupní cena uvedená v § 26 odst. 2 ZDP.

Nezahrnovat do souboru hmotných movitých věcí i nemovité věci nebo věci, které jsou nedílnou součástí nemovitých věcí.

Ustanovení související k § 26 odst. 2 písm. b) a c) ZDP

  • Pokyn Generálního finančního ředitelství D–22 k jednotnému postupu při uplatňování některých ustanovení zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů – Ustanovení k § 26 ZDP a příloze č. 1 k zákonu

Komentář

Komentář k § 26 odst. 2 písm. b) a c) ZDP

písm. b) je od zdaňovacího období 2014 stanoveno, že hmotným majetkem se pro účely tohoto zákona rozumí jednotky nezahrnující pozemek.

Jednotka vymezená od roku 2014 podle nového občanského zákoníku v § 1159 NOZ zahrnuje i podíl na pozemku, pokud vlastníci jednotek jsou i spoluvlastníci pozemku, na němž byl dům zřízen. Avšak podle výše uvedeného písm. b) zákona se za hmotnou jednotku považuje jednotka bez podílu na tomto pozemku a odpisována podle zákona tedy bude jednotka bez podílu na pozemku. S účinností od 1. ledna 2015 se novelou ZDP danou zákonem č. 267/2014 Sb. v písm. b) slova “nezahrnující pozemek“ zrušují a to pro nadbytečnost, protože se v textu § 29 odst. 1 ZDP nově doplnilo, že součástí vstupní ceny jednotky není ocenění té části jednotky, která je pozemkem. Jinak obecně platí, že hmotným majetkem podle písm. b) jsou jednotky vzniklé podle zákona o vlastnictví bytů i podle nového občanského zákoníku.

Z poslední části textu odstavce 2 vyplývá, že hmotným majetkem pro účely tohoto zákona nejsou zásoby. Podle příslušných účetních předpisů mohou být zásobami (a nikoliv hmotným majetkem) např. např. i budovy, domy, jsou-li kupovány za účelem dalšího prodeje a jsou splněny další stanovené podmínky.

písm. c) uvedená provozní důlní díla jsou blíže popsána v pokynu GFŘ D–22 k § 26 ZDP (co se jimi rozumí a co nikoliv).

V tomto pokynu je v souvislosti se stavbami stanoveno, že elektrické přípojky, plynovodní přípojky a tepelné přípojky podle energetického zákona, které odběratel zřizuje na svůj náklad, jsou pro odběratele pořízením hmotného majetku, který se pro účely daňových odpisů podle přílohy č. 1 k zákonu odpisuje v odpisové skupině 4.

Upozornění na možné chyby

Upozornění na možné chyby

Věci uvedené v písm. b) a c) jsou hmotným majetkem bez ohledu na jejich vstupní cenu. Např. i oplocení kolem provozovny autoservisu se vstupní cenou 30 000 Kč je hmotným majetkem [vstupní cena vyšší než 80 000 Kč je kritériem pouze pro věci uvedené v písm. a) a e)].

Pokud poplatník pořídí od roku 2014 od jednoho majitele pozemek i budovu, tak podle nového občanského zákoníku, platí, že budova je součástí pozemku. Poplatník koupí v právním smyslu jenom jednu věc – pozemek, jehož součástí je budova (kdyby koupě proběhla před rokem 2014, koupil by věci 2 – pozemek a budovu). Podle písm. b) je ale hmotným majetkem jenom budova a nelze tudíž provádět odpisy z pozemku, jehož součástí je budova (a odpisovat tak z jedné vstupní ceny obojí), nýbrž jenom z budovy.

Komentář k § 26 odst. 2 písm. d) ZDP

Komentář je uveden u odstavce 9.

Ustanovení související k § 26 odst. 2 písm. e) ZDP

  • Pokyn Generálního finančního ředitelství D–22 k jednotnému postupu při uplatňování některých ustanovení zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů – Ustanovení k § 26 ZDP

Komentář

Komentář k § 26 odst. 2 písm. e) ZDP

Dospělá zvířata a jejich skupiny (například stáda, hejna), jejichž vstupní cena je vyšší než 80 000 Kč, jsou hmotným majetkem a s jejich odpisováním může napomoci pokyn GFŘ D–22 k § 26 ZDP.

Zákonem č. 609/2020 Sb., se s účinností od 1. ledna 2021 v § 26 odst. 2 písm. e) ZDP částka "40 000 Kč" nahrazuje částkou "80 000 Kč".

Dochází tak ke zvýšení limitu vstupní ceny u hmotného majetku v písm. e) na dvojnásobek.

V tomto zákoně jsou 3 přechodná ustanovení (body 13, 14 a 15) stanovující, kdy tato změna platí (platí na hmotný majetek pořízený ode dne 1. ledna 2021), kdy je možné tuto změnu volitelně použít a to již od 1. ledna 2020 (lze, a není to povinnost, ji použít na hmotný majetek pořízený od 1. ledna 2020) a kdy se tato změna nepoužije (nepoužije se na hmotný majetek pořízený přede dnem 1. ledna 2021).

Pozor na to, že v návaznosti na změnu výše uvedeného limitu ze 40 000 Kč na 80 000 Kč je u účetních jednotek třeba (v souladu s účetními předpisy) pamatovat ve vnitřních účetních předpisech i na změnu u ocenění dlouhodobého hmotného majetku.

Upozornění na možné chyby

Upozornění na možné chyby

U poplatníků vedoucích daňovou evidenci z § 26 odst. 5 ZDP vyplývá, že zvířata z vlastního chovu, nakoupená a darovaná zvířata po dosažení dospělosti zůstávají součástí zásob.

Komentář k § 26 odst. 2 písm. f) ZDP

Komentář je uveden u odstavce 3.

Ustanovení související k § 26 odst. 3 ZDP

  • Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů (ZDP)

    • - § 7b – Daňová evidence
    • - § 21d – Obecná společná ustanovení o finančním leasingu
    • - § 26 odst. 2 písm. f) – Jiný majetek vymezený v odstavci 3 jako hmotný majetek
    • - § 29 odst. 1 písm. f) – Technické zhodnocení na pouze účetně odpisovaném majetku jako vstupní cena
    • - § 30 odst. 4 – Roční odpis práva stavby
    • - § 33 – Technické zhodnocení
    • - Čl. II bod 5 přechodných ustanovení zákona č. 170/2017 Sb. – Přechod z uplatňování výdajů na zřízení práva stavby jako daňového výdaje podle § 24 odst. 2 písm. f) ZDP na daňové odpisování práva stavby
  • Zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví (ZoÚ) a příslušné navazující provádějící vyhlášky a České účetní standardy

Komentář

Komentář k § 26 odst. 3 ZDP

Zde vymezený jiný majetek se považuje také za hmotný majetek a to podle § 26 odst. 2 písm. f) ZDP. Přitom ale nejde o majetek v právním slova smyslu, nýbrž o výdaje vynaložené na zde uvedené účely, které nelze uplatnit jednorázově jako daňové, nýbrž postupně prostřednictvím daňových odpisů.

V případě zde uvedeného technického zhodnocení, může jít logicky pouze o technické zhodnocení provedené na majetku cizího vlastníka. Jediná výjimka je v situaci, kdyby se na vlastním, pouze účetně odpisovaném, majetku (v ocenění pod 80 000 Kč) provedlo technického zhodnocení. Tady by se k technickému zhodnocení připočetla účetní hodnota tohoto majetku a odpisovalo by se z ní, a to pouze do výše toho, co dosud odpisováno nebylo.

Obdobně i výdaje na otvírky nových lomů, pískoven a hlinišť se mohou stát za stanovených podmínek jiným majetkem, který bude samostatným základem pro odpisování podle § 30 odst. 4 ZDP. Otvírkou se přitom rozumí zpřístupnění ložisek tak, aby bylo umožněno jejich dobývání.

Technická rekultivace je jiným majetkem pokud zákon č. 44/1988 Sb., horní zákon, ve znění pozdějších předpisů, nestanoví jinak.

Technickou rekultivací se v praxi rozumí úpravy pozemku (např. jeho odvodnění, vyrovnání jeho povrchu) v případě, kdy je poničen průmyslovou činností, těžbou apod. Od technické rekultivace je třeba odlišit rekultivaci biologickou (např. zatravnění, osázení keři), která se za hmotný majetek nepovažuje.

Nelze uplatnit jednorázově nýbrž postupně prostřednictvím daňových odpisů i podle písmene c) výdaje hrazené uživatelem u hmotného majetku pořízeného na finanční leasing, které, jsou součástí ocenění tohoto majetku podle účetních předpisů (např. výdaje na dopravu, montáž, clo) nebo daňové evidence a převýšily by spolu s kupní cenou u movitého majetku limit 80 000 Kč. Co se rozumí finančním leasingem je stanoveno v § 21d ZDP. Zákonem č. 609/2020 Sb., účinným od 1. ledna 2021 zde dochází pro

Nahrávám...
Nahrávám...